ZZMV oficiálním partnerem na Hradě
Záchranný tým OS ČČK Ostrava pořádá akci HRAD ŽIJE PRVNÍ POMOCÍ, která je zaměřena zejména na poskytování první pomoci. V pořadí už 10. ročník se uskuteční v neděli 10. 9. 2017 již tradičně na Slezskoostravském hradě.
Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra se stalo aktivním partnerem této velmi zajímavé a vydařené akce. Kdykoliv po dobu akce nás můžete navštívit v prezentačním stanu ZZMV, kde Vám kolegyně a kolegové z ObZZ Ostrava předvedou nejen ukázky první pomoci. Čekají na Vás i hry pro děti, do které zapojíme i rodiče, a doslova osahat si můžete i naši úplně novou moderní sanitku VW AMAROK. A to už je něco!
Organizátoři z OS ČČK Ostrava se rozhodli, že speciální jubilejní ročník připraví co nejzajímavější, a připravili kombinaci soutěže nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému a současně i zážitkové trasy pro veřejnost.
Akce Hrad žije první pomocí není jen o soutěžních a zážitkových trasách. Pro návštěvníky je po celý den připraven bohatý doprovodný program, na kterém se podílejí jak samotné složky IZS, tak partneři a sponzoři této akce. Tradiční měření krevního tlaku, maskování zranění, možnost vyzkoušet si resuscitaci na figurínách, statické ukázky, technika, komentované zásahy a ukázky činnosti jednotlivých složek IZS jsou nedílnou součástí každého ročníku této akce. Za zmínku jistě stojí, že během prvního ročníku se 25-členný tým Záchranného týmu zúčastnil 24-hodinové resuscitace a získal tak republikový rekord, který je zapsán v Guinessově knize rekordů.
Aktuální program najdete zde. Mapa, místo konání akce zde.
Akce Hrad žije první pomocí vznikla v roce 2008 k příležitosti 5. výročí založení Záchranného týmu OS ČČK Ostrava (dále ZT). Organizátoři skládající se ze členů ZT zvolili příhodné místo konání akce, a to na Slezskoostravském Hradě a v jeho okolí. 8 let byla hlavním bodem programu soutěž nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému (dále IZS) v poskytování první pomoci. Soutěže se vždy účastnily tříčlenné týmy hasičů, policistů a příslušníků vojenských jednotek. Na jednotlivých stanovištích se týmy musely vypořádat se situacemi z běžného života či z výkonu povolání.
V roce 2016 organizátoři upustili od soutěže IZS a hlavním bodem programu se staly zážitkové trasy pro veřejnost. Týmy odvážlivců z řad návštěvníků měly možnost absolvovat tři zážitkové trasy – interní, technickou a traumatickou. Na několika stanovištích si první pomoc mohli vyzkoušet tak zvaně na vlastní kůži a zkonzultovat danou situaci s přítomným hodnotícím. Pro ty nejmenší byla připravena dětská trasa, kde se děti seznamují s první pomocí jak jinak než formou hry.