eRecept – Desatero pro pacienta
Česká lékárnická komora (ČLnK) hezky přehledně shrnula základní informace, které se týkají problematiky vydávání a používání elektronických receptů.
- eRecept jsou pouze data uložená v centrálním úložišti. K přístupu do úložiště potřebujete Vy i lékárník tzv. identifikátor (12místný kód složený z písmen a číslic).
- Nejvhodnější formou identifikátoru je papírová průvodka. Vidíte na ní údaje jako na papírovém receptu a zkrátí dobu výdeje léku oproti jiným formám – SMS nebo e-mailu. Využívejte svého práva a žádejte od svého lékaře papírovou průvodku.
- Výdej léků bude trvat déle než doposud, čas se prodlouží o komunikaci lékárníka s centrálním úložištěm.
- Pokud jsou údaje na průvodce a na eReceptu jiné, platí vždy ty na eReceptu.
- Lékárník oproti papírovému receptu nemůže opravovat chyby v eReceptu. To smí jedině předepisující lékař.
- eRecept si můžete vybrat v jakékoli lékárně. Nikdo Vás NESMÍ poslat do konkrétní lékárny. Na průvodce, v e-mailu ani v SMS zprávě nesmí být uvedena žádná reklama, ani na slevu, ani na lékárnu.
- eRecept platí stejně dlouho jako listinný recept – standardně 14 dní, z pohotovosti 1 den, na antibiotika 5 dní, opakovací 6 měsíců. Platnost eReceptu může lékař prodloužit až na jeden rok.
- Když budete mít předepsaný tzv. recept s modrým pruhem, nebo pokud za Vámi přijde lékař na návštěvu, lék si budete vyzvedávat v jiné zemi EU, či z technických důvodů lékař nebude moci vystavit eRecept, dostanete i po 1. 1. 2018 listinný recept.
- Pokud spojení lékárny s centrálním úložištěm nebude fungovat, může se lékárník pokusit o náhradní spojení. Nelze však zaručit, že lékárník bude moci při výpadku léky vydat.
- Tzv. lékový záznam, díky kterému by lékař a lékárník mohli s Vaším souhlasem zhodnotit rizika interakcí nebo duplicitně předepsaných léků, nebude od 1. 1. 2018 k dispozici.
Zdroj: Česká lékárnická komora - ČLnK