BAHNA 2018
Největší událost pro příznivce vojenské pozemní techniky v České republice. Téměř 50 tisíc příznivců vojenské historie a fanoušků Armády České republiky přijalo pozvání na 29. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2018.
Tato tradiční akce se letos uskutečnila v sobotu 23. června od 9.00 do 17.00 hodin v prostoru Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku v bývalém Vojenském újezdu Brdy. Armáda České republiky zde představila široké spektrum činností vojenských profesionálů.
Aktivně se účastnila i Policie České republiky a Hasičský záchranný sbor. A společně s nimi jsme měli možnost prezentovat i naše činnosti. Zde se můžete podívat na fotogalerii.
Naše účast měla hned dva hlavní úkoly.
Seznámit veřejnost s našim hlavním posláním – poskytováním zdravotnické podpory bezpečnostním složkám státu. Pro návštěvníky jsme měli připraveny aktivity zaměřené na zdravovědu, první pomoc, KPR, prevenci závažných chorob a směřování ke zdravému životnímu stylu. Záchranáři každému ochotně předvedli naši sanitku typu Amarok, se kterou jezdí do terénu na domácí i zahraniční mise.
Našim druhým úkolem byla pomoc zdravotníkům Armády České republiky. Ti zřídili po celém areálu několik Medical Point, tedy míst, na kterých mohli návštěvníci, ale i aktivní účastníci vyhledat zdravotnickou pomoc. Rádi jsme vyhověli a jeden z Medical Point jsme zřídili i na našem stanovišti. Profesionální pomoc poskytoval tým našich záchranářů. Koordinaci a spolupráci s mediky z AČR považujeme za naprosto špičkovou.
Těší nás, že jsme mohli opět společně s Nadačním fondem Petra Koukala prezentovat projekt STK pro chlapy. Rakovina varlat, ale i prostaty nebo tlustého střeva patří k nejčastějším onkologickým onemocněním u nás. Osvěta a výuka samovyšetření je tedy více než potřebná.
Kolegové z PČR a HZS se ovšem také činili. Policisté ze zásahové jednotky předvedli, jak za pomoci podpory vrtulníku zneškodní ozbrojené a extrémně nebezpečné pachatele. Hasiči zase ukázali zásah při nehodě a požáru auta.
Co všechno předvedla armáda?
V hlavní dynamické ukázce AČR představila činnost rotního úkolového uskupení v operaci na vynucení míru. Vojáci za podpory letectva, dělostřelectva a vzdušného výsadku zajistili objekt s otravnými látkami proti jeho zneužití bojujícími stranami. V rámci této ukázky mohli diváci poprvé na veřejnosti shlédnout střelbu cvičnou municí z 30 mm kanónu kolového obrněného bojového vozidla pěchoty Pandur II.
Do cvičení Bahna se zapojilo přes tisíc vojenských profesionálů a studentů vojenských škol s více než tři sta padesáti kusy pozemní i letecké techniky.
Připraveny byly také tradiční ukázky jízdních vlastností pásových a kolových vozidel AČR a Nadace Pozemního vojska AČR: KBVP Pandur II, LOV Iveco, LOV Dingo, LR Kajman, T-72M4CZ, T-72M, VT-72, BVP-2, BVP-1VPV, T-34, T-55AM2, VT-55, OT-62 Topas, BVP-1 Svatava, OT-90.
V samostatných blocích se divákům představili dělostřelci 13. dělostřeleckého pluku, vojáci z 14. pluku logistické podpory a 7. mechanizované brigády a také příslušníci Vojenské policie.
Divákům se představili také vojáci ze zahraničí. Ozbrojené síly Rakouska předvedly bojové vozidlo pěchoty ULAN. Slovenská armáda představila bojová průzkumná vozidla.
Nemohla chybět osmičková historie
František Koch, člen správní rady Nadace Pozemního vojska AČR a ředitel Muzea na demarkační linii, k letošnímu svátku příznivců vojenské pozemní techniky uvedl: „Program byl v tomto roce určitě atraktivní. Letošní ročník zahrnul kromě tradičního defilé historické techniky, také tři historické ukázky připomínající osmičková výročí.“
Historické ukázky:
- 100 let Československé republiky – 1918
- Mobilizace 1938
- Srpen 1968
Soudobou i historickou vojenskou techniku si návštěvníci mohli v klidu prohlédnout i na statické ukázce.
Den pozemního vojska Bahna 2018 tradičně organizuje Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Armádou České republiky reprezentovanou Velitelstvím pozemních sil v čele s brigádním generálem Josefem Kopeckým. Do akce se zapojily: Vzdušné síly AČR, sekce podpory Ministerstva obrany, Vojenská policie, Velitelství výcviku - Vojenská akademie, UniPolicie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.
Přímo z místa konání přenášela Česká televize několik živých vstupů i reportáž. Najdete je na portálu ČT.
Zdroj: ZZMV, AČR, PČR
Foto: ©ZZMV | Všechny fotografie byly pořízeny a zveřejněny se souhlasem osob nebo zákonných zástupců osob na nich zobrazených.