Sv. Florián s láskou hasí i oheň zloby
Dnes, v úterý 4. května 2021, slaví svátek sv. Florián. Známe jej především jako patrona všech hasičů.
Pocházel z Norika, území dnešního Rakouska, tehdy náležícího k Římské říši. Byl důstojníkem římské armády a sídlil v Lauriacum.
Skončil u soudu v Lorch poté, co chtěl osvobodit 40 křesťanů. Vyznal svobodně své přesvědčení, za což byl velmi krutě mučen. Nezradil, a tak byl nakonec s kamenem uvázaným ke krku svržen z mostu do řeky Emže. Jeho ostatky byly později rozebrány jako relikvie. Část ostatků získal také Karel IV. Jsou uloženy v chrámu sv. Víta v Praze. Části relikvií sv. Floriána se nacházejí i v Olomouci v dómu sv. Václava a v Havlíčkově Brodě.
K prvním atributům sv. Floriána patří palma a meč, pak se přidávaly další: kříž na prsou a praporec. Nakonec se nejčastějším ztvárněním stal římský voják s korouhví v ruce, jak z nádoby v druhé ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. Jako patron proti požárům a vodě představoval v dřívějších dobách častý námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí. Legendární pojednání směřující k hasičství je prý ale výsledkem pozdních legend, např. že modlitbou v mládí zachránil hořící dům.
První nádoby v jeho ruce prý měly obsahovat vodu života, která má hasit vyprahlost a zlo.
A přesně tak je v dnešní době tento symbol hasičů vnímán. Nejen jako ten, kdo hasí požár. V daleko širším pojetí je sv. Florián symbolem postavení se veškerému zlu a neštěstí. Ohni, vodě, živelným pohromám, nehodám a dalšímu lidskému či přírodnímu neštěstí. Přesně taková je totiž práce a poslání našich hasičů. Najdete je všude tam, kde se děje něco špatně.
Proto všem hasičům přejeme, aby při nich jejich patron vždycky stál. Aby hasiči vytrvali po boku sv. Floriana a sv. Florian aby naopak hasiče opatroval, doprovázel a ochraňoval je.
Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián
Foto | Petr Šedivý | ZZMV