ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak na postcovidový syndrom?

Jak na postcovidový syndrom?

Postcovidové zdravotní potíže se mohou týkat přibližně 7 - 10 procent pacientů, kteří covid-19 prodělali. Jak se může onemocnění covid-19 projevit na plicích? Kdy vyhledat pneumologa? Kam se múžete se svými potížemi obrátit?

Lidé s dlouhodobými potížemi po covidu-19 tvoří zcela novou kategorii pacientů. Lékaři je chtějí systematicky sledovat a získat lepší obrázek o dopadech nemoci na lidské zdraví. Dušnost, bolesti hlavy, zhoršené dýchání, kašel, bolest na hrudi nebo přetrvávající únava. To jsou příznaky, kterými někteří lidé mohou trpět i měsíce potom, co si vyslechli diagnózu covid-19.

Pokud je potíže neopouští ani třetí měsíc po prodělané nemoci, jde o takzvané postcovidové pacienty. Nová kategorie nemocných vznikla právě v souvislosti s koronavirovou pandemií. V průběhu pandemie onemocnění covid-19 se ukázalo, že po ústupu samotné nemoci je třeba pacienty i nadále sledovat ve specializovaných ambulancích.

„U pacientů s prodělaným onemocněním covid-19 se nejvíce mluví o rozvoji plicní fibrózy nebo o snížení plicních funkcí. Došlo také k významnému snížení plicních funkcí u zhruba čtyř procent pacientů. Nejvýznamnějším faktorem, který toto určoval, byl věk, rozsah onemocnění a nutnost dechové podpory během hospitalizace. Předpokládáme, že u velké části pacientů se stav následně zlepší. Kontrola je nutná hlavně k tomu, abychom předešli nevratným změnám plicní tkáně, ke kterým může u některých pacientů dojít a my je můžeme léčit,“ vysvětluje význam a potřebu specializované ambulance primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Milan Sova, Ph.D. (Nyní přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně).
 
Nejen tyto, ale i další otázky spojené s následky onemocnění covid-19 byly zodpovídány odborníky z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc v rámci webináře pro veřejnost, který uspořádali v úterý 26. ledna 2021.

Webinář zhlédlo více než tři a půl tisíce lidí. Důvod tak velkého zájmu je jednoduchý: pneumologové se věnovali onemocnění covid-19 a především jeho následkům a možnostem jejich léčby. Kromě připravených prezentací lékaři odpovídali také na dotazy z publika.

Na otázky odpovídal primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy MUDr. Milan Sova, Ph.D. Kromě něj na dotazy odpovídali také přednosta kliniky MUDr. Petr Jakubec, Ph.D., MUDr. Samuel Genzor a MUDr. Ondřej Zela z Nemocnice ve Frýdku-Místku. Video můžete zhlédnout vidět na YouTube kanálu Fakultní nemocnice Olomouc.

Poznatky a z nich plynoucí doporučení, která touto formou předáváme laické a odborné veřejnosti, vycházejí ze zkušeností z dosavadního fungování postCOVID poradny v Olomouci.

Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc zpracovali i edukační materiál, který může pomoci pacientům se s postcovidovým syndromem lépe vypořádat. Edukační materiál pro pacienty najdete na stránkách fakultní nemocnice a také na tomto odkazu: Možnosti rehabilitace u pacientů po prodělaném onemocnění covid-19.

Portál Seznam Zprávy na toto téma zpracoval skvělý text, kterému porozumí i laik.

Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc | Česká pneumologické a ftizeologická společnost ČLS JEP | ilustrace: Seznam Zprávy.cz

https://www.fnol.cz/

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV