Nepravdivým zprávám musíme čelit
Fake news, demagogie, hoaxy, dezinformace. Tím vším jsme v posledních 18 měsících doslova zavaleni a obklopeni. Je třeba jim čelit, a to nejlepší, co můžeme udělat, je začít sami u sebe.
Co jsou Fake news?
Fake news jsou žánr tzv. žluté žurnalistiky úmyslně šířící dezinformace či hoaxy za účelem ovlivnit a zmanipulovat příjemce. Do žánru fake news nepatří parodie či satira. Doménou fake news v současné době bývají dezinformační weby, sociální sítě, šířeny ale mohou být prostřednictvím všech mediálních platforem.
Co je to HOAX?
Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená: Falešnou zprávu, Mystifikaci, Novinářskou kachnu, Podvod, Poplašnou zprávu, Výmysl, Žert, kanadský žertík. V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.
Jak HOAX poznáme?
Typický text poplašné zprávy obsahuje většinou tyto body:
- Snaží se přesvědčit svojí důležitostí, šokující informací, často emoční
- Šokující informace, nové nebezpečí, naléhavá pomoc ...
Důvěryhodné zdroje varují
Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů ("FBI varuje...", "Microsoft upozorňuje", "Zdravotnická organizace zjistila" atd...).
Nebo naopak tajná informace unikla
Údajná informace, o které oficiální média mlčí a nesmí se o ní mluvit, ale autor zprávy ji objevil a vyzývá k jejímu sdílení.
Výzva k dalšímu rozeslání
Tento bod HOAX vždy obsahuje! Je takovým hnacím motorem pro další šíření. Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.
Jako hoax můžeme také označit šířenou zprávu, která obsahuje nepřesné, zkreslující informace, účelově upravené polopravdy nebo směsku polopravd a lží. To je vůbec ta nejvíce nebezpečná forma, zvláště, když jde o zdraví.
Jednoduchý a přehledný návod, který můžeme uplatnit každý z nás. A nezapomínejme i na naše blízké a seniory. Ti jsou dezinformacím vystaveni v neskutečné míře.