Světlo na konci tunelu
Na jaře roku 2020 volal celý svět po vakcíně, která by zamezila pandemickému šíření nemoci covid-19. Nyní, když máme hned několik účinných preparátů, objevují se nechtěné nepřesnosti, nebezpečné a cílené hoaxy, dezinformace a strašení. Tématu se začali věnovat respektovaní vědci, skuteční odborníci, lidé z praxe. Základem vyvracení mýtů a dezinformací je pak uvádění zdrojů, ověřených faktů a dat, které byli veřejně publikovány a podrobeny kritickým a oponentním procesům.
Pokusíme se souhrnně přinést odpovědi na řadu otázek a současně vyvrátit některé mýty a vnést trochu světla.
Tím světlem na konci tunelu totiž není jen samotné očkování, ale i prevence, ohleduplnost jeden k druhému, vzájemný názorový respekt, úcta k práci druhých, společné úsilí dosáhnout úspěchů v boji s pandemií a to vše na základě rozumu, vědění, odbornosti, výzkůmu a ověřitelných dat.
Vakcína je naší jedinou zbraní
Chovejme se nadále zodpovědně - dodržujme pravidlo 3R/4R - nosme roušky, myjme si ruce, dodržujme dostatečné rozestupy - neshlukujme se, a používejme i rozum. Prostě dodržujme pravidla, i když je to už na samé hranici frustrace, nepodléhejme jí.
Celý svět a také Českou republiku zaplavují cílené dezinformační zprávy a fake news o očkování proti COVID-19. Informacím podléhá značná část populace, včetně některých zdravotníků. Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii koronaviru. Přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové tímto vyzvali zdravotnickou i laickou veřejnost k neustálému zodpovědnému chování a nepodceňování této nemoci. Společně tvrdí, že očkování je z dlouhodobého hlediska nezbytné pro ovlivnění nepříznivého epidemiologického vývoje a pro návrat k normálnímu životu. Výzvu si můžete přečíst na webu České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Jak se vyznat ve vakcínách? Velký průvodce očkováním proti COVID-19
Zahájení plošného očkování proti nemoci COVID-19 bylo dlouho očekávanou událostí po celém světě. Cílem je bezpečně stimulovat imunitní systém, aby byl schopen se účinně bránit při styku s nebezpečným virem. Vakcína navíc není pouze jedna. Mnoho společností po celém světě již na počátku pandemie zahájilo vývoj očkovacích látek, které postupně procházelo jednotlivými stádii výzkumu, až k finálnímu schválení regulačními a kontrolními orgány.
Tento článek Projektu Medici PRO Očkování nabízí přehled, jak se v různých typech vakcín vyznat a jaké jsou mezi nimi rozdíly, například v principu fungování, světové distribuce, bezpečnosti, účinnosti či rizika vedlejších účinku.
Rychlosti navzdory: bezpečná vakcína proti COVID-19 staví na znalostech z minulosti
Přestože nová vakcína proti koronaviru vznikla v rekordním čase, její vývoj nezačal v žádném případě od nuly. Naopak je postavený na dlouholetém výzkumu, který vedl k podrobné znalosti tohoto viru a současně k vývoji nových technologií umožňujících rychlé vytvoření nové vakcíny. Jak vakcína vznikla a co všechno pomohlo její vývoj urychlit se dozvíte v dalším článku Projektu Medici PRO Očkování.
Reakce organismu na očkování aneb Vše je v pořádku
Po očkování se může objevit bolest hlavy, únava nebo například bolest svalů. Není se čeho bát, nejedná se o příznaky nemoci. Očkováním se naše tělo a imunitní systém učí, jak bojovat s nemocí, proti které vakcína chrání. Tohle učení s sebou přináší i výše zmíněné nepříjemnosti. Projekt Medici PRO Očkování téma skvěle shrnul tak, že věcem porozumí i laici.
Co víme o mRNA vakcínách?
Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů. Co víme o mRNA vakcínách? U mRNA vakcín byla na začátku klinických studií zjištěna nestabilita volné RNA v organismu, neočekávané zánětlivé projevy a nízká imunitní odpověď. Technologické pokroky v oblasti biologie a chemie posledních let však vedly ke zlepšení stability, bezpečnosti a účinnosti vakcín připravených touto technologií. Tématu se podrobně věnuje projekt NZIP.