Před sto lety lékaři poprvé podali inzulín
Před 100 lety byl objeven hormon inzulín. Dva kanadští lékaři, Banting a Best, ho v roce 1922 v Torontu poprvé použili k léčbě dítěte, které umíralo na do té doby nevyléčitelnou nemoc – diabetes mellitus (cukrovku). Diagnóza „diabetes mellitus“ představovala ještě na počátku 20. století jistý ortel smrti.
V Praze byl inzulín poprvé použit již v roce 1923.
Objev inzulínu se stal přelomem ve vývoji medicíny. Poprvé v dějinách lidstva bylo možné úspěšně léčit smrtelnou nemoc. Teprve o řadu let později následovaly objevy antibiotik, zavedení resuscitační péče, objevy léků k léčbě rakoviny a leukémie, zcela nedávno i k léčbě AIDS.
V roce 1922 byl také poprvé použit princip, který dnes nazýváme „evidence-based medicine“ – „medicína založená na důkazech“ a který je základním pilířem moderní medicíny. V průběhu roku 1922 totiž proběhly klinické studie na vybraných univerzitách v Kanadě a v USA, při kterých se hledal způsob, jak nejlépe léčit inzulínem.
Od roku 1922 se také zásadně změnila úloha farmaceutických firem. Do té doby vyráběly masti, kapky na kašel, projímadla… Něco jako lepší drogisté. Po objevu inzulínu se ukázalo, že akademické pracoviště není schopno zajistit výrobu dostatečného množství život zachraňujícího léku. Rodinná firma Eli Lilly z Indianapolis v USA zajistila výkup hovězích a vepřových břišních slinivek – základní suroviny k výrobě inzulínu – ze všech jatek na středozápadě USA a během několika týdnů zahájila průmyslovou výrobu hovězího a vepřového inzulínu pro stovky, později tisíce diabetických pacientů. V roce 1923 ji následovaly evropské firmy – v Německu Hoechst (dnes Sanofi), v Dánsku firmy Novo a Nordisk (dnes Novo Nordisk).
Jak inzulín funguje?
Zdroj | ČT24, FN Motol, WDD