Plzeňská RHB pracuje i s magnetoterapií
Magnetoterapie je hojně využívaná forma rehabilitační péče zejména pro léčbu bolesti a urychlení hojení. Magnetická složka elektromagnetického pole působí ve tkáních totiž hned na několika úrovních.
Na základě zvýšení prokrvení rozšířením kapilárního řečiště v oblasti vystavované magnetické indukci dochází k úpravě svalového napětí, snížení otoků a zvýšení buněčného metabolismu. Proto je často využívanou terapií u funkčních i degenerativních poruch pohybového aparátu.
Magnetoterapie spočívá na biofyzikálním základu. Obecně se má za to, že magnetická pole v tkáni působí prakticky výlučně prostřednictvím indukovaných elektrických proudů. Lze tedy říci, že jde svým způsobem o distanční elektroléčbu, což je procedura, která příznivě léčebně ovlivňuje bolestivé stavy, podporuje hojení tkání svalového aparátu a léčbu.
Mgr. a Bc. Jan Matouš, vedoucí ObZZ Plzeň
To vše bez nutnosti přikládání kontaktních elektrod na tělo pacienta. To platí i pro magnetická pole statická, kdy dochází k indukci elektrických proudů v pohybujících se tělesných tekutinách.
Jaké má magnetoterapie účinky?
Základním mechanismem jejího působení je regenerace organismu na buněčné úrovni, detoxikace a povzbuzení hojivých a reparačních procesů. Velmi důležitý je také analgetický efekt, který se u nejmodernějších přístrojů dostavuje často již během prvních několika použití. V místě aplikace dochází k rozšíření cév a tím k výraznému prokrvení, které přetrvává několik hodin po léčbě. Kombinace dynamického pulzního a stacionárního magnetického pole je vhodná pro akutní stádia a zánětlivé indikace.
Velmi důležitou a příjemnou vlastností magnetických polí je jejich schopnost pronikat bez změny indukce i směru tkaninami a všemi ve zdravotnictví běžně užívanými materiály. Z praktického hlediska to znamená, že magnetoterapii lze aplikovat i přes oděv i přes sádrový nebo jiný obvaz.
Bc. Marie Šafrhansová, fyzioterapeutka, pracoviště Plzeň
U kterých onemocnění můžeme pulzní magnetoterapii využít?
Díky komplexnímu působení nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie je škála nemocí, u kterých ji můžeme léčebně uplatnit, velice široká a různorodá. Základní indikací použití této metody jsou rozhodně nemoci pohybového aparátu. Lze uvést např. bolesti kloubů obecně, artrózu a revmatoidní artritidu.
Časté indikace jsou také bolesti zad, nejrůznější „ústřely“ a funkční postižení páteře.
Velice dobrých výsledků se díky efektu vazodilatace pravidelně dosahuje v terapii hypertenze, ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Toto působení také umožňuje předcházet a léčit pomocí pulzní magnetoterapie také diabetické komplikace.
Alespoň heslovitě můžeme dále zmínit prokázané léčebné účinky u migrény, tinnitusu, syndromů „tenisového lokte a zmrzlého ramene“, syndromu karpálního tunelu, astma, osteoporózy a hojení zlomenin či poúrazové stavy.
Pokud Vám unikl článek zveřejněný v minulém Newsletteru ZZMV, tak se nic neděje, najdete jej zde.
Více o informací, vč. kontaktů, o ObZZ Plzeň získáte pod tímto odkazem.