Klíšťová encefalitida se stále nedá léčit. Brněnští vědci jsou však na stopě zbrani proti viru
Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem viru klíšťové encefalitidy v Evropě. Virus může u lidí vyvolat infekci vedoucí k trvalému poškození mozku. Vědci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity v Brně se proto zaměřili na odhalení struktury tohoto viru a způsobu, jakým ho protilátky v lidském těle ničí. Jejich práci nyní zveřejnil prestižní časopis Nature Communications.
Virus klíšťové encefalitidy má membránový obal, na jehož povrchu jsou bílkoviny. Na něm se vážou protilátky vytvářené naším imunitním systémem. Vědci pro analýzu zvolili protilátku, která je známá tím, že virus neutralizuje, a brání tak infekci. Zjistili, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit. Více o objevu přímo na stránkách vědeckého CEITEC institutu.
Přestože je tento výzkum průlomový a velmi nadějný, tak stále neumíme klíšťovou encefalitidu léčit. Můžeme však mnohé udělat pro prevenci a nechat se naočkovat
Očkování lze provádět v průběhu celého roku. Na očkování sebe a svých dětí je dobré myslet včas, ne až těsně před propuknutím klíšťové sezony. Nikdy však není pozdě a každá vakcinace je lepší než žádná.
Víte, že naši lékaři a zdravotníci během let 2016 a 2017 provedli u policistů a hasičů, našich klientů, už stovky očkování?