Průměrný Čech má mírnou nadváhu, obézních je pětina mužů
Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Muži více hodin týdně sportují, ženy jedí více ovoce a zeleniny, vyplývá ze zjišťování ČSÚ o životních podmínkách domácností.
Sedavý způsob práce má více než třetina osob ve věku 25 až 64 let, častější je u žen a vysokoškoláků. Ti se ale podle zjištění statistiků více hodin týdně věnují sportu. ČSÚ uvádí, že volnočasová fyzická aktivita je bližší mužům. Tráví jí průměrně 3,6 hodiny týdně, zatímco ženy jen 3,2 hodiny.
Nadváha a obezita se projevuje nadměrným ukládáním tuku v těle. Nejčastější příčinou způsobující hromadění tukových zásob je nadměrný příjem energie v podobě potravy a naopak nízký výdej - metabolickými pochody a tělesnou aktivitou. Přebytečná energie se poté ukládá na „horší časy“, což může mít dlouhodobý, a hlavně negativní dopad na naše zdraví.
Bc. Jitka Horáková, DiS., Poliklinika Praha
Zdravotní rizika nadváhy a obezity
- Kardiovaskulární choroby (vysoký tlak, srdeční infarkt, mozková mrtvice, ateroskleróza)
- Postižení trávicího traktu a jater (žlučníkové kameny, reflux, záněty slinivky břišní, kýly)
- Nádorová onemocnění (tlusté střevo, konečník, prostata, vaječníky, játra, ledviny)
- Pohybový aparát (zatížení kloubů a páteře, rozvoj degenerativních chorob skeletu – artróza, snížena pohyblivost)
- Psychické potíže (deprese, úzkost, nízké sebevědomí)
- Kožní choroby (nadměrné pocení, ekzém, mykóza)
Mám nadváhu, obezitu?
Jako poměrně jasný indikátor nám může posloužit BMI. BMI (z anglického Body Mass Index) je index, který se používá pro klasifikaci podváhy, nadváhy či různých stupňů obezity.
Vzorec pro výpočet BMI je velice jednoduchý: BMI = tělesná váha(kg) / tělesná výška2 (m) např. člověk s váhou 80 kg a výškou 183 cm si BMI vypočítá podle uvedeného vzorce takto: BMI = 80 / 1,832 = 23,89. Na webu najdete celou řadu nástrojů pro výpočet BMI, jako např. kalkulačka BMI zde. Ovšem pozor, jde o orientační hodnotu a význam výsledku může mít velmi individuální dopad.
Pro klasifikaci vypočtené hodnoty BMI se používá tabulka vytvořená Světovou zdravotnickou organizací (WHO):
18,5 - 24,99 optimální váha
25 - 29,99 nadváha
30 - 34,99 obezita prvního stupně
35 - 39,99 obezita druhého stupně
>40 obezita třetího stupně
Jak je to v našem resortu?
Rizikovou skupinou zaměstnanců MVČR, jsou převážně zaměstnanci v administrativě, u nichž převládá sedavý způsob práce. Stejně tak ale mohou být nadváhou a obezitou ohroženi ti zaměstnanci z řad policistů a hasičů, kteří po celou dobu své aktivní služby měli dostatek pohybové aktivity v rámci kondičních příprav, ale po skončení aktivní služby a přechodu do civilu, se jejich pohybová aktivita v podstatě omezí na minimum a ubývá energetického výdeje.
Dalším velkým faktorem nárůstu hmotnosti u většiny zaměstnanců může být, nepravidelná a nevhodně volená strava (s vysokou energetickou hodnotou), ke které přispívá v dnešní době nedostatek času. V naší rehabilitační ambulanci se setkáváme s pacienty, jejichž problémy s pohybovým aparátem, bolestmi zad a kloubů, často způsobuje právě vyšší hmotnost.
Bc. Jitka Horáková, DiS., Poliklinika Praha
Pohybový aparát je zatěžován, kloubní chrupavka se opotřebovává, objevuje se svalová nerovnováha, ubývá svalová síla, snižuje se rozsah pohybu, objevuje se bolest a nejvíce trpí hlavně nosné klouby (kyčle, kolena). Právě vyšší hmotnost může způsobit postupnou destrukci, již běžně opotřebovaných kloubů, což v konečném důsledku vede až ke kloubní náhradě (totální endoprotéze).
S nadváhou a obezitou jsou spojovány také bolesti zad, nejvíce bederní páteře, kdy je přetěžována páteř a meziobratlové ploténky. Ty snižují svou výšku, pružnost a rychleji degenerují. Na okrajích obratlů mohou vznikat kostní výrůstky tzv. osteofyty, které tlačí na nervové struktury a způsobují velké bolesti.
V neposlední řadě se vlivem obezity často objevuje valgozita (nohy do „X“), a také snížení, až vymizení podélné klenby nožní, tedy plochá noha, která se též negativně podepisuje na pohybovém aparátu.
Jaká Vám můžeme dát doporučení?
Hlavně nepropadat panice nebo beznaději. Naopak! Je třeba začít myslet pozitivně, a hlavně změnit svůj přistup k sobě sama a začít s aktivnějším způsobem života.
Kromě rehabilitačních procedur, které zmírní vzniklé potíže, sníží bolest, zlepší celkovou koordinaci, udržují svalovou sílu a rozsah pohybu v kloubu, je třeba doporučit na doma vhodné cviky na zpevnění a pohybové aktivity (aerobní aktivity). Které by se měly provádět pravidelně, ideálně každý den, ve střední intenzitě, alespoň po dobu 30 minut.
S redukčním režimem a dietou je lepší se poradit u nutričního terapeuta, ten individuálně zhodnotí stravovací režim a navrhne vhodná opatření, která dlouhodobě změní stravovací návyky jednotlivce a nevedou tak často k obávanému jo-jo efektu. Pro dlouhodobé a úspěšné snížení hmotnosti je důležité, postupně zařazovat pravidelný pohyb a upravit životosprávu.
Bc. Jitka Horáková, DiS., Poliklinika Praha
Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou a varují před podceňováním těchto rizik. Obecně můžeme všem doporučit, aby se, už jen pro svůj klid a dobrý pocit, obrátili s potížemi na odboborníky.
Nezjišťujeme, zda jsme už nemocní, ale to, zda jsme pořád ještě zdraví.
Zdroj: ČTK, SZÚ, ZZMV