Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Světový den chronické obstrukční plicní nemoci si připomínáme 20. listopadu. Poprvé byl vyhlášen roku 2001.
Tento den má zvýšit povědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci. V České republice je touto chorobou postiženo přibližně čtvrt miliónu obyvatel. Aniž bychom chtěli kohokoliv strašit, tak každý rok právě na CHOPN chorobu zemře přibližně 1 700 lidí. Dvakrát častěji se objevuje u mužů.
Co je vlastně chronická obstrukční plicní nemoc, někdy schovaná pod zkratkou CHOPN?
Sdružuje zánět průdušek a rozedmu plic (emfyzém). Zánět sliznice poškozuje stěnu průdušek, a ty se postupně zužují. Rozedma je charakterizována zvětšením a potrháním plicních sklípků. Nemocní s CHOPN mají námahovou dušnost, potíže s výdechem a s okysličováním krve. Obstrukční plicní nemoc se projevuje dušností, kašlem, vykašláváním hlenů. Kouření cigaret je příčinou 80-90 % úmrtí při CHOPN. Proto se také někdy této chorobě zjednodušeně říká "kuřácké astma". Dalšími faktory jsou znečištění pracovního a životního prostředí.
Onemocnění značně zhoršuje kvalitu života, snižuje toleranci fyzické námahy. V případě, že je nemoc diagnostikována, je nutné okamžitě přestat kouřit. Pokud člověk s CHOPN přestane kouřit v době diagnózy, má velmi dobrou prognózu, že se mu onemocnění nebude tak rapidně zhoršovat a má šanci, že se jeho stav zlepší. Ani při zanechání kouření se už však plně nevrátí k normě. A pozor také na další důležitou okolnost. Přestože je CHOPN onemocnění plic, ovlivňuje i další orgány jako např. srdce.
Jaké jsou příznaky a projevy CHOPN?
- Dušnost
- Kašel
- Vykašlávání hlenů
Je velmi složité ovlivnit onemocnění léčbou. Lidé s CHOPN sice netrpí bolestmi, ale dušnost je pacienty zpravidla vnímána hůř než bolest. Základním předpokladem prevence je tedy abstinence kouření.
V léčbě CHOPN se uplatňují:
- bronchodilatancia,
- protizánětlivé léky,
- antibiotika,
- léky a opatření k usnadnění expektorace,
- imunopreparáty,
- dechová rehabilitace,
- terapie kyslíkem oxygenoterapie.
Nezbytná jsou režimová opatření, absolutní vyloučení kouření apod. Suma sumárum – nejdůležitější je dbát o své zdraví, pravidelně chodit na preventivní lékařské prohlídky, žít zdravějším způsobem života, lehce sportovat, stačí třeba i delší, ale časté procházky.