ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

ZZMV varuje před klíšťaty. Pomoci může očkování i speciální mapa

ZZMV varuje před klíšťaty. Pomoci může očkování i speciální mapa

Mezi onemocnění, která jsou přenášena infikovanými klíšťaty, patří také klíšťová encefalitida. Jedná se o infekční virové onemocnění postihující zejména CNS způsobené viry z čeledi Flaviviridae.

K přenosu nákazy dochází nejčastěji ze zvířat na člověka infikovaným klíštětem, možný přenos je však vzácněji také konzumací syrového mléka a mléčných výrobků od nakažených domácích zvířat. Průběh onemocnění po 7-14 denní inkubační době je typicky dvoufázový, může však být i jen jednofázový nebo proběhnout inaparentně (skrytě).

V případě typického průběhu se první fáze projevuje příznaky připomínajícími chřipku – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, únava a trvá zhruba 3-5 dnů. Po tomto období nastane několikadenní přechodné zlepšení, po kterém může přijít akutní fáze se ztuhlostí šíje, vysokou teplotou, bolestmi hlavy, světloplachostí a dále projevy z postižení CNS – ztuhnutí svalů, závratě, poruchy vědomí. Takto proběhnuté onemocnění může zanechat trvalé následky v podobě různých neurologických deficitů, svalových obrn, chronických bolestí hlavy apod.

Proti tomuto onemocnění však existuje účinná prevence, kterou představuje očkování. Česká republika patří v rámci EU mezi země s nejvyšším výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou, platným očkováním je však chráněna jen asi 1/4 obyvatelstva. V sousedních zemích je situace výrazně lepší, Německo má naočkováno přes 1/2 populace, v Rakousku dokonce přes 80% populace.

MUDr. Jiří Zetocha, Ph.D., vedoucí ObZZ Hradec Králové


MUDr. Jiří Zetocha, Ph.D., vedoucí ObZZ Hradec KrálovéV České republice je možno očkovat vakcínou FSME-IMMUN nebo Encepur. Základní očkování zahrnuje 3 dávky vakcíny, které se podávají ve schématu 0 / 1-3 měsíce / 5-12 měsíců od druhé dávky. Toto schéma je možno zrychlit a 2. dávku podat již po 14 dnech od 1. dávky. Smyslem je očkování urychlit zejména při zahájení vakcinace v období největšího výskytu klíšťat.

Již zhruba 7 dní od podání 2. dávky dosahuje ochranný účinek kolem 90%. Po dokončeném očkování 3 dávkami vakcíny je potřeba podávat posilující (booster) dávku po 3 letech a dále vždy po 5 letech až do 60 let věku. U osob nad 60 let věku je doporučeno podávat booster dávku po 3 letech.

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra zajišťuje ve svých ambulancích vakcinaci také proti tomuto nebezpečnému onemocnění. Zde působící lékaři Vám rádi poskytnou bližší informace k tomuto, ale i dalším typům očkování. Na úhradu očkování proti klíšťové encefalitidě je možno využít příspěvku zdravotních pojišťoven.

MUDr. Jiří Zetocha, Ph.D., vedoucí ObZZ Hradec Králové

Unikátní mapa

Karlova univerzita se věnuje skvělému, konkrétnímu a užitečnému projektu. Mapuje výskyt klíšťat.  A výsledky jsou více než varující! Každé čtvrté klíště je infikované. Úkolem řešitelského týmu při Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, katedry aplikované geoinformatiky a kartografie, bylo připravit metodický postup zpracování družicových dat, potřebný pro zjištění vazby mezi prostorovým rozmístěním různých druhů vegetace v lesním porostu a mírou rizika nákazy klíšťové encefalitidy.

Vytvořená metodika pak byla aplikována na družicová data pokrývající celé území České republiky. Cílem bylo získat zcela nový a jedinečný podklad pro hodnocení rizikovosti lokálních oblastí s větším prostorovým detailem než administrativní území obce s rozšířenou pravomocí. Vytvořená mapa je prvním produktem svého druhu, který poskytuje podrobnější prostorové informace o riziku onemocnění klíšťovou encefalitidou na území celé České republiky. Mapa vznikla na základě zpracování družicových snímků. Tvůrci mapy podotýkají, že ukazuje dlouhodobý statistický průměr. Aktuální míra rizika nákazy tak může být odlišná. Přesto může lidem pomoci odhalit místa, kde by si měli dávat obzvlášť velký pozor.

Prevence (vždy) na prvním místě

Nejsnadnější ochranou proti klíšťatům je dobrá příprava na pobyt v přírodě. Doporučuje se použít oblečení s dlouhými rukávy, s dlouhými nohavicemi, ideálně světlejší barvy. Také se doporučuje na ohrožená místa aplikovat nějaký vhodný repelent. Po příchodu z procházky je dobré se ještě venku oklepat a pak se navzájem prohlédnout. Velkou pozornost musíme věnovat především dětem.

Poraďte se vždy se svým lékařem, ale účinné je očkování. Podrobné informace např. zde.

A co když najdu přisáté klíště?

Dobré je nepanikařit. To se stává běžně. Důležité je ale dodržet správný postup jeho odstranění. Nejlepší postup je vydezinfikovat místo, kde je klíště přisáté, a dezinfekci nechat tři až pět minut působit. Potom musíme pinzetou nebo speciálními kleštičkami uchopit klíště co nejblíže ke kůži a viklavým pohybem ho vytáhnout.

Dřívější rozšířené rady, že máme klíštětem otáčet ve nebo proti směru hodinových ručiček, je nesmysl. Klíště nemá na kusadlech žádný závit. Stejně tak se ani nedoporučuje klíště dusit olejem nebo podobně. Naopak může takové jednání riziko ještě zvýšit.

Zdroj: ObZZ Hradec Králové, Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze, KHS, ČRo

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV